Scroll Top
Bahçelievler Mah. Azerbaycan Cad. 25/5 Çankaya / ANKARA
0 312 213 15 51

AYIPLI ARAÇ (AĞIR HASARLI) İHTARNEM ÖRNEĞİ

AYIPLI ARAÇ (AĞIR HASARLI) İHTARNEM ÖRNEĞİ

ANKARA …….. NOTERLİĞİNE

KEŞİDECİ             :…………………….

 

VEKİLİ                   :Av.Çağlar Şaban ALTINYÜZÜK

                               Bahçelievler Mah. Azerbaycan Cad. 25/5 Çankaya/ANKARA

 

MUHATAP         :………………

 

KONU                   :…………….. Tarihinde müvekkil tarafından satın alınan ……………….. şase numaralı, ……………. Marka, ………………2.0 TDI Modelli, aracın trafik kazasında hava yastıklarının açılmaması sebebiyle ayıp oranında indirim yapılmasına ve tarafımıza ……………,00 TL bedelin ödenmesi talebinden ibarettir.

 

 AÇIKLAMALAR:

 

  1. Sayın Muhatap; Müvekkil ……………. tarafından ……………. Tarihinde ………..şase numaralı, …………. Marka, ……………..2.0 TDI Modelli aracın  satın alınmıştır. …………. tarihinde …………..plaka numaralı aracın hakimiyetini kaybetmesi neticesinde müvekkilin eşi ………….’nın kullandığı, tarafınızdan satın alınan ………………. plaka numaralı araca …………….. yönünden …………… bağlantı yolunda çarpmış ve kaza gerçekleşmiştir. Kaza sonrasında araç perte çıkmış ancak araç perte çıkmasına rağmen aracın hava yastıkları açılmamıştır.

 

  1. Müvekkilin aracı ………………….Sigorta A.Ş. kapsamında …………………. poliçe numarası ile kasko güvencesi altında olup pert sonrası aracın toplam değeri müvekkile ödenerek sigorta şirketi tarafından araç müvekkilden alınmıştır.

 

  1. Bilindiği üzere 6502 sayılı Kanun ilgili hükümleri gereğince satıcı, sattığı malın ayıplı olmasından dolayı kusursuz olarak sorumludur. Müvekkile satılan araç pert olacak derecede bir kazaya karışmasına rağmen hava yastıkları açılmamıştır. Hava yastıkları bir aracın en önemli özelliklerinden biri olup, açılmaması halinde kazalarda oluşabilecek zararların artmasına sebep olacağı tartışmasızdır. Müvekkilce tarafınızdan alınan aracın yeni ve tüm özelliklerinin tam olduğu kanısı ile araç satın almıştır. Bir kazaya karışmadan müvekkil hava yastıklarının açılmadığını öğrenememiştir. Kaza ile aracın ayıplı olduğu ortaya çıkmıştır.

 

  1. Yukarıda anlatılan sebeplerden dolayı, 6502 sayılı kanun uyarınca seçimlik haklardan biri olan ayıp oranında indirim hakkımızı kullanarak ve dava açma hakkımız saklı kalmak kaydı ile ……………….,00 TL bedelin ihtarnamenin tebliğinden itibaren 3 gün içinde aşağıda belirtilen hesap numarasına yatırılmasını talep ederiz.

 

Sayın Noter, 3 nüshadan oluşan bu ihtarnamenin bir nüshasının borçluya tebliğini, bir nüshasını noterliğinizde saklanmasını ve onaylı bir nüshasının da tarafımıza verilmesini talep ederim.

 

                                                                                                                                                   Keşideci Vekili

                                                                                                                                      Av. Çağlar Şaban ALTINYÜZÜK

 

Dilekçe Örneğini İndirmek için Tıklayınız

bir yorum bırakın